ul. Zawieprzycka 8m, Lublin 20-228

Robot spawalniczy

Automatyzacja procesów spawalniczych

Jednym z najczęściej automatyzowanych procesów spawalniczych jest robotyzacja spawania. Wykorzystywanie profesjonalnych i nowoczesnych robotów spawalniczych stanowi naturalne zjawisko i kierunek rozwoju w procesie spawania wielkoseryjnego o powtarzalnych detali. Automatyzacja procesów spawalniczych przekłada się bezpośrednio na osiągane korzyści. Największą zaletą tego procesu jest znaczny wzrost wydajności i jakości produkowanych wyrobów. Zdecydowanie zwiększa się jakość i powtarzalność wykonywanych spoin. Dobrze dobrany robot spawalniczy i wysokiej jakości osprzęt spawalniczy zdecydowanie zwiększa kontrolę nad nakładaniem spoiny, jednocześnie gwarantując stałe parametry wtopienia. Osprzęt spawalniczy przeznaczony do robotyzacji składa się z kilku elementarnych części. Źródło prądu wraz z interfejsem komunikacyjnym umożliwia nieustanną współpracę z kontrolerem robota oraz daje możliwość wykorzystania jego możliwości. Robot spawalniczy pracując z przyrządami spawalniczymi, odpowiedzialny jest za tworzenie spoin, po wcześniej zaprogramowanych trajektoriach ruchu. Wykorzystując oś pomocniczą np. obrotniki spawalnicze lub przejazdy liniowe, istnieje możliwość spawania detalu przy jednym mocowaniu. Tego typu operacje są bardzo często problemem lub są po prostu niemożliwe do wykonania podczas spawania manualnego (z uwagi na ograniczony dostęp i brak możliwości wizualnej kontroli w trakcie trwania procesu). Palnik spawalniczy z uwagi na doskonałą geometrię jest w stanie uzyskać pozycje spawalnicze nawet w ciężko dostępnych miejscach. Podajnik drutu gwarantuje mocne i stabilne podawanie materiału do spawalniczego jeziorka. Pragniesz zautomatyzować procesy spawalnicze w firmie? Postaw na wysokiej jakości roboty spawalnicze od Robot Partner, zwiększ wydajność pracy i popraw wyniki finansowe. Sprawdź naszą ofertę! Masz pytania? Zadzwoń.
Więcej: robot do spawania.

Naszym klientom oferujemy kompleksową robotyzację i automatyzację procesów spawania, opracowaną na podstawie:
\ dokumentacji technicznej detali,
\ analizy fizycznych detali,
\ kart technologicznych WPS,
\ wdrożonych technologii spawania ręcznego.
Opracowujemy, wykonujemy i wdrażamy, spawalnicze stanowiska automatyczne oraz cele zrobotyzowane dla procesów MIG/MAG, procesów TIG, spawania wysokowydajnego jak również procesów specjalnych np. CMT lub WAAM.

ROBOTYZACJA SPAWANIA
ZALETY

\ Wysoka wydajność i szybkość spawania – powtarzalność robota wynosi ±0,04mm a maksymalne prędkość liniowe robota do 2m/s.

\ Bardzo dobra jakość i wysoka estetyka spoin.

\ Uniwersalność spawania – program robota można przystosować dla różnych detali w ramach jednego stanowiska.

\ Możliwość spawania przy dużych natężeniach prądu bez szkodliwego wpływu na pracowników.

\ Technologie do spawania materiałów, które są problematyczne dla procesów ręcznych.

\ Ograniczona konieczności kontroli jakości spoin i detali.

\ Zmniejszenie ilości detali wadliwych lub uszkodzonych.

\ Zwiększenie współczynnika wykorzystania osprzętu spawalniczego.

\ Ograniczenie możliwości uszkodzeń i ilości serwisów osprzętu spawalniczego.

DOSTĘPNE TECHNOLOGIE SPAWANIA

\ Spawanie MIG/MAG - oferuje wysokie prędkości spawania z zapewnieniem stabilnego wtopienia, spełnia wszystkie podstawowe wymogi w zakresie precyzji i wydajności.

\ Wysokowydajne spawanie - oferuje uzyskanie większych prędkości podawania drutu i wydajności stapiania w stosunku do układu standardowego, wymaga układu dwóch źródeł i pakietów spawalniczych na jednym robocie.

\ System TIG - oferuje najwyższą jakość i perfekcyjny wygląd spoiny, pozwala na osiągniecie dwukrotnie wyższej wydajności w stosunku do spawania manualnego TIG.

\ Spawanie palzmowe - uzyskujemy duże prędkość spawania i głębsze wtopienie, szczególnie przy spawaniu elementów o grubościach do 8mm.

\ Cold Metal Transfer CMT - pozwala na spawanie elementów z bardzo małą ilością oddawanego do materiału ciepła z nadzwyczaj stabilnym łukiem spawalniczym, przydatne przy spawaniu elementów ocynkowanych i łączeniu ze sobą różnych materiałów.

\ Zgrzewanie punktowe - metoda zgrzewania stosowana szczególnie podczas procesów łączenia blach.

Robotyzacja spawania jest jednym z najczęściej automatyzowanych procesów produkcyjnych. Zastosowanie robotów spawalniczych, jest naturalnym kierunkiem rozwoju przy spawaniu wielkoseryjnym i powtarzalnych detalach.

Dla użytkownika końcowego robotyzacja spawania ma bezpośrednie przełożenie na osiągane korzyści. Największym atutem automatyzacji procesów spawalniczych jest wzrost wydajności oraz jakości produkowanych wyrobów.

Spawanie z wykorzystaniem ramienia robotycznego zwiększa, jakość i powtarzalność wykonywanych spoin. Robot spawalniczy umożliwia znacznie lepszą kontrolę nad nakładaniem spoiny przy zapewnianiu stałych parametrów wtopienia.

Robotyzacja spawania bazuje na odpowiednio dobranym robocie spawalniczym i wysokiej klasy osprzęcie spawalniczym. Osprzęt spawalniczy do robotyzacji składa się z kilku podstawowych elementów. Źródło prądu z interfejsem komunikacyjnym pozwala na ciągłą współpracę z kontrolerem robota oraz daje możliwość wykorzystania pełni jego możliwości. Palnik spawalniczy, dzięki dobranej geometrii uzyskuje pozycję spawalnicze nawet w trudno dostępnych miejscach. Podajnik drutu zapewnia stabilne podawanie materiału do jeziorka spawalniczego. Stacja czyszczenia i obcinania drutu dba o kondycję palnika, zapewniając stabilność osłony gazowej i powtarzalną pozycję końcówki drutu spawalniczego.

Robot spawalniczy pracując z przyrządami spawalniczymi, jest odpowiedzialny za wykonanie spoin, po zaprogramowanych trajektoriach ruchu. Przy zastosowaniu osi pomocniczych, takich jak np. obrotniki spawalnicze lub przejazdy liniowe, możliwe jest spawanie detalu w jednym mocowaniu. Takie operacje często stanowią problem lub są wręcz niemożliwe do wykonania przy spawaniu manualnym (ze względu ograniczony dostęp oraz brak możliwości wizualnej kontroli spoiny podczas procesu).
STANDARDOWE CELE SPAWALNICZE

Standardowe zrobotyzowane cele spawalnicze składają się z:

\ jednego bądź dwóch robotów spawalniczych z montażem stacjonarnym lub na jednostkach liniowych,

\ odpowiedniej kombinacji przyrządów spawalniczych,

\ jednego bądź dwóch obrotników spawalniczych (jedno-osiowy, uchylno-obrotowy, trzy-osiowy typu-H lub typu-K),

\ źródła spawalniczego do wybranej metody MIG/MAG, TIG lub innej,

\ stacji czyszczenia palnika spawalniczego z jednostką obcinania drutu,

\ podajnika drutu współpracującego ze szpulą lub beczką z drutem,

\ spawalniczego ogrodzenia bezpieczeństwa z urządzeniami pomocniczymi (kurtyny optyczne, skanery bezpieczeństwa itp.),

\ systemu odciągu pyłów i gazów spawalniczych lub kompletnego systemy filtrowentylacji.

\ panelu sterowania dla operatora, połączonego z nadrzędnym systemem sterownia,

Roboty spawalnicze rozwijały się wraz z rosnącymi wymaganiami aplikacji. Konstrukcje ramion z drążoną kiścią, chronią pakiet spawalniczy prowadzony wewnątrz korpusu. Podobnie jak nowe wykonania korpusów dające możliwość mocowania coraz bardziej rozbudowanych pakietów spawalniczych. Nowe rozwiązania napędów i przekładni na osiach, zapewniają większą dynamikę ruchu zwiększając jednocześnie powtarzalność pozycjonowania. Możliwości kontroli i synchronizacji większej liczby osi dodatkowych np. obrotników spawalniczych pozwalają na maksymalizację wykorzystania robota spawalniczego.

Źródła spawalnicze do aplikacji zrobotyzowanych w połączeniu z możliwościami robota spawalniczego, pozwalają na wdrożenie nowych technologii i procesów, niedostępnych dla aplikacji manualnych. Najpopularniejsze jest wciąż podstawowe spawanie metodą MIG/MAG. W robotyzacji spawania coraz częściej spotykamy aplikacje z procesami TIG, CMT, lutospawaniem. Pojawia się również spawanie laserowe oraz plazmowe. Robot spawalniczy umożliwia wdrożenie spawania wysokowydajnego np. technologii TWIN z dwoma palnikami, pracującymi jednocześnie w spoinie.

Robotyzacja spawania to także aspekty przygotowania środowiska wokół celi zrobotyzowanej. System filtrowentylacji, instalacja dostarczania gazów osłonowych, system obsługi codziennej i okresowej a w dobie przemysłu 4.0, także logowanie danych spawalniczych.

Zrobotyzowane stanowisko spawalnicze to także, obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa pracy dla operatorów i technologów. Dedykowane zabudowy bezpieczeństwa, osłony przeciw-błyskowe oraz wizjery spawalnicze zapewniają komfort pracy i bezpieczeństwo dla obsługi.
Robot spawalniczy w połączeniu z nowoczesnym źródłem to w powszechnym postrzeganiu, oprócz wszelkich zalet technicznych, nowoczesnym rozwiązaniem produkcyjnym. Robotyzacja procesu spawania wyróżnia firmy spośród konkurencji, możliwościami produkcyjnymi oraz jakością wykonywanych wyrobów.