Robotyzacja spawania w Maczka Group producenta autorskich rozwiązań z zakresu techniki grzewczej. Firma od początku istnienia zajmuje się tworzeniem autorskich rozwiązań z zakresu techniki grzewczej, w szczególności zaś palników na pelet. W ostatnim czasie uruchomiono produkcję pomp ciepła i zbiorników CWU ze stali nierdzewnej. Chcąc zapewnić najwyższą jakość oferowanych produktów zarząd postanowił skorzystać z nowoczesnych technologii i postawić na robotyzację spawania.

Nasza najbardziej uniwersalna cela spawalnicza Flex pozwala na automatyzacje spawania każdego detalu. Opracowanie technologii z ruchomą przegrodą i swobodnie formatowanymi strefami pozycjonerów spawalniczych, wprowadza nowe możliwości wykorzystania potencjału celi. Takie rozwiązanie zostało wybrane do realizacji założeń tego projektu. Kluczowymi aspektami z punktu widzenia produkcji spawalniczej były szybkość spawania, jakość i powtarzalność spoin. Nie bez znaczenia pozostawał wymóg łatwego przygotowania nowych detali i szybkiego programowania robota oraz spawarki.

Cela zbudowana jest z dwóch stref spawania wyposażonych w pozycjonery jedno-osiowe i przejazdu liniowego, na którym posadowiony jest robot spawalniczy, spawarka, automatyczna stacja czyszczenia palnika oraz źródło drutu spawalniczego. Cechą wyróżniającą ten układ jest możliwość swobodnego aranżowania wymiarów całej celi i obu stref spawania. Podpory bierne pozycjonerów i przegroda pomiędzy strefami są zamontowane na torze jezdnym i można je ustawić w dowolnej konfiguracji, tak by dostosować stanowisko do produkcji spawalniczej. Tarcze zabieraków pozycjonerów pozwalają na spawanie z użyciem ramy pomocniczej dla przyrządów np. matryc dla drobnych detali. Tracze powalają również na swobodne zawieszanie detali do spawania obwodowego lub już wstępnie szczepionych przed spawaniem głównym.

Sercem stanowiska jest robot KUKA serii Cybertech pracujący z instalacją spawalniczą opartą o źródło Fronius TPSi. Zestaw Froniusa w najwyższej możliwej konfiguracji z pakietem CMT, pozwala na naprawdę dużo. Spawanie detali ze stali konstrukcyjnych, detale z powłokami galwanicznymi, ze stali nierdzewnych, kwasoodpornych, bądź aluminium te wszystkie technologie są tutaj dostępne. Stacja automatycznego czyszczenia palnika wraz z jednostką obcinania drutu zapewnia utrzymanie parametrów technicznych palnika automatycznie w cyklach spawania.

O bezpieczeństwo operatorów i służb technicznych dba programowany sterownik bezpieczeństwa z zestawem kurtyn optycznych, skanerów bezpieczeństwa oraz rygli i przycisków zatrzymania awaryjnego.

W tym konkretnym przypadku stanowisko wykorzystywane jest do spawania oprzyrządowania i płaszcza, przy produkcji wymienników ciepła. Jednak już przygotowywane jest oprzyrządowanie do wdrażania kolejnych detali z zakresu techniki grzewczej. Dla obecnie spawanych detali przy wykorzystaniu pełni możliwości źródła prędkości układania spoiny przekraczają 2m/min.

DLA:
Maczka Group

BRANŻA:
SPAWANIE

DATA URUCHOMIENIA:
30.10.2020