Robotyzacja spawania siedzisk samochodowych.

Robotyzacja procesów spawania w największym w Polsce zakładzie produkującym sprężyny z drutu i taśmy sprężynowe. Do zautomatyzowania produkcji elementów spawanych wykonaliśmy celę spawalniczą z pozycjonerem typu-K oraz robotem spawalniczym KUKA serii CYBERTECH o zasięgu ramienia 1820 mm.

Uniwersalna cela spawalnicza z pozycjonerem spawalniczym 3-osiowym typu-K. Pozycjoner posiada dwie strefy robocze, obracające się wokół osi poziomej w zakresie +/-180°. Zamiana strefy pracy realizowana jest w osi poziomej za pomocą serwo-przekładni. Taki układ zapewnia bardzo wysoką powtarzalność pozycjonowania, jak również dynamikę ruchu wymaganą przy automatyzacji procesów spawania. Osie pozycjonera są połączone z kontrolerem robota, co zapewnia synchronizację podczas obrotu, podobnie jak w trakcie spawania robotem.

Wbudowany system bezpieczeństwa pozwala na zabezpieczenie strefy, w której pracownik dokonuje przezbrojenia przyrządów spawalniczych. Z uwagi na zastosowanie takiego rozwiązania, można bezpiecznie przezbroić detale, gdy po drugiej stronie odbywa się w pełni automatyczny proces spawania robotem.

Strefę pracy robota zabudowaliśmy pełną spawalniczą przegrodą bezpieczeństwa. Dzięki temu operator jest całkowicie chroniony, także przed błyskami i odpryskami z procesu spawania, gdy przebywa w strefie załadunku. Optyczne kurtyny bezpieczeństwa oraz ryglowane elektromagnetycznie drzwi serwisowe pozwalają na nadzór obu stref stanowiska. Wszystkie zamki, jak również elementy odcinające media wyposażane zostały w elementy systemu LOTO.

Robotyzacja procesu spawania została wdrożona z wykorzystaniem:

  • robota KUKA CYBERTECH KR6 R1820 w wersji ARC,
  • pozycjonera spawalniczego typu-K, czyli dwustrefowego ze zmianą stref pracy względem osi poziomej, udźwig każdej strony pozycjonera do 500 kg,
  • osprzętu spawalniczego ze źródłem Fronius TPSi 320 z systemem push-pull,
  • dobranych pakietów technologicznych, przede wszystkim do spawania zwarciowego, spawania Puls, LSC oraz CMT (Cold Metal Transfer),
  • wysokiej klasy urządzeń pomocniczych, przeznaczonych do robotyzacji i automatyzacji spawania,
  • pełnego spawalniczego ogrodzenia bezpieczeństwa z optycznymi barierami bezpieczeństwa,
  • pełnej przegrody bezpieczeństwa, chroniącej przed odpryskami z ochroną przeciw-błyskową,
  • zintegrowanego i zabudowanego okapu spawalniczego w strefie pracy robota.

DLA:
PSI Siedlce

BRANŻA:
SPAWANIE

DATA WYKONANIA:
12.03.2020