Robotyzacja procesów spawania w największym w Polsce zakładzie produkującym sprężyny z drutu i taśm sprężynowych. Do zautomatyzowania produkcji elementów spawanych wykonaliśmy celę spawalniczą z pozycjonerem typu-K oraz robotem spawalniczym KUKA serii CYBETRECH o zasięgu ramienia 1820 mm.

Uniwersalna cela spawalnicza z pozycjonerem spawalniczym 3-osiowym typu-K. Pozycjoner posiada dwie strefy robocze obracające się wokół osi poziomej w zakresie +\-180°. Zamiana strefy pracy realizowana jest w osi poziomej za pomocą serwo-przekładni. Taki układ zapewnia bardzo wysoką powtarzalność pozycjonowania jak również dynamikę ruchu wymaganą przy automatyzacji procesów spawania. Osie pozycjonera są połączone z kontrolerem robota co zapewnia synchronizację podczas obrotu podobnie jak w trakcie spawania robotem.

Wbudowany system bezpieczeństwa pozwala na zabezpieczenie strefy w której pracownik dokonuje przezbrojenia przyrządów spawalniczych. Z uwagi na zastosowanie takiego rozwiązania można bezpiecznie przezbroić detale gdy po drugiej stronie odbywa się w pełni automatyczny proces spawania robotem.

Strefa pracy robota zabudowaliśmy pełną spawalniczą przegrodą bezpieczeństwa. W związku z tym operator jest całkowicie chroniony, także przed błyskami i odpryskami z procesu spawania gdy przebywa w strefie załadunku. Optyczne kurtyny bezpieczeństwa oraz ryglowane elektromagnetycznie drzwi serwisowe pozwalają na nadzór obu stref stanowiska. Wszystkie zamki jak również elementy odcinające media, wyposażane zostały elementy systemu LOTO.

Robotyzacja procesu spawania została wdrożona z wykorzystaniem:

  • robota KUKA CYBETRECH KR6 R1820 w wersji ARC,
  • pozycjonera spawalniczego typu-K czyli dwustrefowego ze zmianą stref pracy względem osi poziomej, udźwig każdej strony pozycjonera do 500 kg,
  • osprzętu spawalniczego ze źródłem Fronius TPSi 320 z systemem push-pull,
  • dobranych pakietów technologicznych przede wszystkim do spawania zwarciowego, spwania Puls, LSC oraz CMT (Cold Metal Transfer),
  • wysokiej klasy urządzeń pomocniczych przeznaczonych do robotyzacji i automatyzacji spawania,
  • pełnego spawalniczego ogrodzenia bezpieczeństwa z barierami optycznymi bezpieczeństwa,
  • pełnej przegrody bezpieczeństwa chroniącej przed odpryskami z ochroną przeciw-błyskową,
  • zintegrowanego i zabudowanego okapu spawalniczego w strefie pracy robota.

DLA:
PSI Siedlce

BRANŻA:
SPAWANIE

DATA WYKONANIA:
12.03.2020