Linia do półautomatycznego szkliwienia z wykorzystaniem robota przemysłowego.

Dla firmy AVANT Fabryka Porcelitu, wykonaliśmy linię zrobotyzowaną, do zanurzeniowego szkliwienia wyrobów z porcelitu. Głównymi zagadnieniami technicznymi w aplikacji były przede wszystkim:

  • konieczność pozycjonowania szerokiego spektrum detali pod pobieranie robotem,
  • możliwość weryfikacji detali przed i po procesie szkliwienia,
  • wykonanie dedykowanej głowicy do zanurzania w szkliwie,
  • aspekty technologiczne procesu zanurzeniowego szkliwienia.

W aplikacji zintegrowaliśmy robota przemysłowego KUKA z serii Agilus. Nasi konstruktorzy zaprojektowali dedykowaną dla detali elektro-pneumatyczną głowicę roboczą. Zbiorniki procesowe zostały wykonane, technologią spawania ekstruderem, z technicznych tworzyw sztucznych. Maszyna posiada dwa zestawy zbiorników, z czego oba posiadają opcję szybkiej zmiany koloru, co więcej są łatwe w czyszczeniu. System ciągłego mieszania szkliwa zapewnia jednorodność mieszaniny co jest ważne dla prawidłowego prowadzenia procesu. Magazynki wejściowy i wyjściowy zapewniają pozycjonowanie szerokiego spektrum obrabianych detali.

Linię zaprojektowaliśmy z uwzględnieniem zasad ergonomii i bezpieczeństwa pracy. Dodatkowo część procesową zabudowaliśmy w dedykowanej obudowie, a także wyposażyliśmy w niezbędne elementy bezpieczeństwa.

Automatyzacja procesu pozwoliła osiągnąć powtarzalność operacji dla danych detali, co bezpośrednio przekłada się na jakość i jednorodność powłoki. Ponadto zautomatyzowanie procesu pozwoliło wyznaczyć współczynniki wydajności dla każdego z obrabianych detali, jak również zweryfikować i poprawić gospodarkę materiałową.

DLA:
AVANT Fabryka Porcelitu

BRANŻA:
SZKLIWIENIE

DATA WYKONANIA:
27.03.2019