Załadunek detali, robotem przemysłowym, do wycinarki laserowej ADIGE L9 COMBO.

Dla firmy Polargos Sp. z o.o., wiodącego producenta systemów ogrodzeniowych, zrealizowaliśmy aplikację automatycznego, zrobotyzowanego, załadunku profili do wycinarki laserowej. Głównymi wyzwaniami aplikacji były:

  • zakres gabarytowy obsługiwanych detali,
  • ograniczenia przestrzenne w miejscu montażu,
  • konieczność wykrywania szwu na profilach,
  • konieczność orientowania względem położenia szwu całego detalu,
  • krótki czas przewidziany na realizację aplikacji.

Opracowane rozwiązania pozwoliły nam w pełni zrealizować założenia aplikacyjne i osiągnąć wyznaczone przez użytkownika cele.

Robot KUKA KR150 R3300 Prime K, o udźwigu 150kg i zasięgu ponad trzech metrów został umiejscowiony na dedykowanym podwyższeniu. Ostatecznie pozwoliło to umiejscowić system wprowadzania detali bezpośrednio pod robotem i zmieścić się w wymaganiach przestrzennych. Dodatkowo duży zasięg robota umożliwia pobieranie różnych detali z dwóch niezależnych szuflad i podawania ich na wejście wycinarki.

System wykrywania szwu opracowaliśmy w oparciu o rozwiązania wizyjne i kamery przemysłowe firmy Cognex. Ponadto zaprojektowaliśmy dedykowaną głowicę, wyposażoną w chwytaki firmy Schmalz. W rezultacie umożliwiła ona pracę z profilami o długości od 3,75 do 6 m i wymiarami w przekroju od 16 x 16 mm do 120 x 120 mm.

Całe stanowisko zabudowaliśmy ogrodzeniem bezpieczeństwa od firmy Troax Polska i doposażyliśmy o elementy bezpieczeństwa, które nadzoruje programowalny sterownik bezpieczeństwa. W rezultacie powstała bezpieczna ergonomiczna i kompaktowa aplikacja zrobotyzowana.

Automatyzacja procesu załadunku wycinarki laserowej, z użyciem robota, pozwoliła uzyskać stabilną i elastyczną produkcję detali. Co ważne, dwie szuflady załadunkowe pozwalają realizować również  produkcję krótkoseryjną i specjalną. Wyeliminowanie konieczności nadzoru maszyny i ręcznego załadunku detali pozwoliło przesunąć pracowników do innych procesów produkcyjnych oraz zwiększyło bezpieczeństwo pracy w obrębie strefy wycinarki.

DLA:
POLARGOS Sp. z o.o.

BRANŻA:
ZAŁADUNEK MASZYN

DATA WYKONANIA:
05.09.2018